Nie ulega wątpliwości, że dotacja z urzędu pracy na otworzenie firmy może być znaczącym elementem dla rozwoju naszego przedsiębiorstwa oraz pozwoli nam na zdobycie konkurencyjności już na starcie.
W tym celu należy wykonać odpowiednie kroki i spełnić wymagania. Na początku osoba, która ubiega się o taką dotację, musi być zarejestrowana w Powiatowym Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna.
Kolejnym krokiem jest złożenie wniosku o dotację po odczekaniu okresu od miesiąca do trzech, w zależności od urzędu pracy.
Osoba, która stara się o dotację na rozpoczęcie firmy, nie może studiować w trybie dziennym, a także nie może być osobą, która w okresie co najmniej roku przed złożenie wniosku prowadziła własną działalność gospodarczą.
Wsparcie nie jest również przyznawane kandydatom, którzy w okresie 12 miesięcy przed wysłaniem takiego wniosku odmówiły przygotowania zawodowego, stażu lub zatrudnienia i nie podały odpowiedniej argumentacji.
Dotacja z urzędu pracy nie jest przyznawana tym, którzy popełnili przestępstwo gospodarcze w okresie dwóch lat od dnia złożenia wniosku, a także bezrobotnym, którzy w okresie pięciu lat od daty złożenia wniosku otrzymali dotację na działalność rolniczą lub gospodarczą.
Bardzo istotne jest zgromadzenie wszelkich dokumentów i certyfikatów, które mogą potwierdzić nasze przygotowanie i obeznanie w branży przyszłej działalności, co może znacznie zwiększyć szanse na otrzymanie dotacji z urzędu pracy.
Kolejnym ważnym czynnikiem, który może nam pomóc w otrzymaniu subwencji, jest opracowanie i przedstawienie szczegółowego biznesplanu, który jasno przedstawia strategię przedsiębiorstwa, a także jego charakter.
Pieniądze otrzymane z dotacji możemy wykorzystać między innymi na zakup niezbędnych do prowadzenia działalności urządzeń i maszyn, oprogramowania, płatnej pomocy prawnej, remontu lokalu, zakup różnego rodzaju towaru handlowego, a również reklamę.
Procedura otrzymania dofinansowania z urzędu pracy trwa z reguły od miesiąca nawet do kilku miesięcy, w zależności od konkretnego urzędu.