Polacy coraz chętniej inwestują na giełdzie – każdego miesiąca w naszym kraju otwieranych jest kilkanaście tysięcy kont maklerskich. Czym jest rachunek inwestycyjny, dlaczego jest potrzebny i jak wybrać odpowiednią platformę?

Rachunek inwestycyjny – co to jest?

Warto rozpocząć od zaznaczenia, że zakup akcji przez indywidualnych inwestorów praktycznie nigdy nie odbywa się bezpośrednio. Niezbędne jest wsparcie biura maklerskiego – tego typu jednostki działające na terenie Polski muszą mieć odpowiednie zezwolenia od Komisji Nadzoru Finansowego. Makler wykonuje transakcje w imieniu inwestora na podstawie powierzonych zleceń. W ten sposób możliwy jest obrót różnymi instrumentami finansowymi – akcjami, obligacjami, kontraktami i wiele, wiele więcej. Rachunek inwestycyjny to miejsce, w którym klienci banku lub domu maklerskiego przechowują posiadane instrumenty finansowe, a także zlecają ich kupno i sprzedaż.

Jak założyć konto maklerskie?

Przed założeniem konta musimy spełnić kilka istotnych warunków:

  • ukończyć 18 rok życia i dysponować dokumentem tożsamości uznawanym w Polsce,
  • mieć status osoby fizycznej lub prawnej,
  • wypełnić wymagany przez Unię Europejską formularz MiFID, który służy do określenia wiedzy inwestora i jego tolerancji na ryzyko.

Następne kroki są dość proste – wystarczy znaleźć odpowiedniego maklera, podać informacje niezbędne do rejestracji, poczekać na weryfikację i zasilić konto odpowiadającą nam kwotą. Część banków i domów maklerskich wymaga wpłaty minimalnej o określonej wysokości.

Jak wybrać konto maklerskie?

Wybór w kwestii kont maklerskich i platform inwestycyjnych jest dość spory – obecnie praktycznie każdy bank oferuje dostęp do giełdy. Nie brakuje także odrębnych narzędzi umożliwiających inwestycje. Aby móc liczyć na komfortową obsługę i wsparcie w osiągnięciu zamierzonych celów, konieczne będzie sprawdzenie kilku ważnych kwestii.

  1. Dostępność rynków – w większości banków z naszego kraju możemy obracać wyłącznie papierami wartościowymi dostępnymi w Polsce oraz limitowaną ofertą funduszy skierowanych na inne kraje. Warto jednak zadbać o zapoznanie się także z innymi rynkami, które mogą oferować wyjątkowe okazje na zysk. Prym na tym polu wiedzie platforma SaxoTraderGO, która zapewnia dostęp do kilkudziesięciu giełd z całego świata – przeczytaj o tym tutaj, by sprawdzić zakres oferty Saxo.
  2. Wysokość opłat – to czynnik, który może zadecydować o tym, czy będziemy w stanie osiągnąć zysk na inwestycjach. Oczywiście im mniejsze opłaty, tym lepiej; konieczne będzie dokładne zapoznanie się z tabelą prowizji.
  3. Jakość obsługi – jeśli myślimy na poważnie o inwestowaniu, warto zastanowić się nad domami maklerskimi lub platformami zapewniającymi dostęp do profesjonalnego wsparcia. Również tutaj warto wyróżnić Saxo: klienci tego banku mogą liczyć na indywidualne porady od doświadczonych ekspertów.
[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here