W dzisiejszych czasach dwoma głównymi narzędziami niezbędnymi do założenia firmy jest internet oraz wkład pieniężny. Jak pokazują wszechobecne poradniki firmę możemy założyć nawet bez wychodzenia z domu. To jednak nie wystarczy, aby firma przetrwała i generowała dochody. O ile wkład pieniężny jest niezbędny zazwyczaj wyłącznie na początku trwania firmy, o tyle internet w dzisiejszych czasach jest kluczem do sukcesu. Jakby nie patrzeć internet stał się drugą rzeczywistością, w której dzielimy się naszym życiem wymieniamy się poglądami i opiniami, kupujemy ubrania oraz przedmioty codziennego użytku, pracujemy i uczymy się.

Zalety prowadzenia sklepu internetowego

Internet stał się doskonałym miejscem do prowadzenia biznesu, często z możliwością pracy w domu. To świetna okazja dla tych z nas, którzy cenią sobie swobodę i możliwość pracowania w elastycznym wymiarze godzin dostosowanym do rytmu naszego życia. Na początku istnienia sklepu internetowego wystarczy wydzielenie wolnego miejsca w naszym domu czy mieszkaniu. Dopiero wraz z rozwojem sklepu koniecznym może okazać się wynajęcie większej powierzchni. Jednak nie są to kwestie, którymi warto zajmować się na początku istnienia biznesu.

Jak pokazują badania przeprowadzone przez amerykańską firmę badającą rynek eMarketer, ponad 50% rzeczy zakupionych przez nas w 2018 roku pochodzi z zakupów internetowych.

Ze względu na to, że biznes online w dalszym ciągu zajmuje i będzie zajmował coraz większą część tradycyjnego rynku detalicznego na całym świecie, jest to dobry moment na wdrożenie pomysłów z sklepem internetowym.

Prowadzenie sklepu internetowego jest łatwiejsze niż biznes stacjonarny.

Zacznijmy od tego, że obydwie te dziedziny biznesu bardzo mocno się przenikają. Jeżeli jednak jesteśmy tradycjonalistami i decydujemy się wyłącznie na stacjonarny sklep detaliczny, musimy liczyć się z tym, że może on zostać niedostrzeżony na tle pozostałych sklepów. Pozostaje jeszcze jedna kwestia, zazwyczaj klient, który nas odwiedzi będzie osobą, która znalazła informację o naszym sklepie właśnie w internecie.

Inną zaletą sklepu internetowego jest to, że nie musimy mieć doświadczenia w prowadzeniu biznesu.

Oczywiście wbrew pozorom i ta dziedzina handlu wymaga sprytu i zaangażowania, jednak sklep internetowy na dobrą sprawę może poprowadzić każdy. Przykładowo innym pomysłem na firmę internetową jest sprzedaż własnych kursów – w tym przypadku należy być jednak fachowcem w danej dziedzinie. Przy prowadzeniu sprzedaży internetowej nie potrzeba specjalistycznej wiedzy, a tym co należy mieć na początku jest wyłącznie kontakt z odpowiednimi hurtowniami, w których wyposażymy się w produkty w atrakcyjnych cenach.

Należy jednak pamiętać, że początkujący sprzedawca ma niewielkie szanse na zakup produktów bezpośrednio u producenta, co jest związane z niewielką ilością zamawianych produktów oraz z brakiem dostępu do informacji o danym producencie. Dlatego też pozostaje mu kontakt z hurtowniami.

Problemy z prowadzeniem sklepu internetowego

Choć firmę możemy założyć w kilkanaście minut, rzeczywisty czas jaki spędzimy na prowadzeniu każdej działalności jest nieporównywalnie dłuższy, zwłaszcza na samym początku jej istnienia.

Sklep internetowy tak samo jak sklep stacjonarny musi być zauważalny. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku ogromną rolę odgrywa reklama. Oczywiście w każdym z tych przypadków ma ona zupełnie inny wymiar. Z chwilą wejścia na internetowy rynek Twój sklep może być mało widoczny, zwłaszcza wtedy gdy trafiasz do rozbudowanej i bardzo popularnej branży.

Początki działalności mogą skupiać się wyłącznie na reklamie influencerskiej, czyli tej opartej na wysyłaniu produktów znanym osobom z mediów na przykład na platformach takich jak Facebook, Instagram czy YouTube.

Czy to ma jakąkolwiek siłę przebicia?

Zdecydowanie odpowiadamy, że tak. Wystarczy wejść na któryś z wymienionych portali, a niedługo po tym dostrzeżemy ciche, ukryte reklamy produktów. Ogromną siłę przebicia mają portale typu Instagram, gdzie wykreowana wcześniej osobowość rekomenduje otrzymany ostatnio produkt. Pamiętaj jednak, że tego typu reklama nie sprawdzi się do każdego biznesu. Firmy internetowe wraz z rozwojem potrzebują coraz mocniejszej reklamy i ustabilizowanej pozycji w internecie.

Na tym etapie firma potrzebuje wyspecjalizowanej wiedzy i działań marketingowych, które poprowadzą klienta wprost do naszej firmy. Oczywiście nie ma potrzeby, by zajmować się tym samemu. Działania marketingowe można zlecić firmie zewnętrznej w ramach outsourcingu jednak wiąże się to z dość wysokimi kosztami.

Tak naprawdę widoczność w internecie oraz dostęp do przystępnych cenowo hurtowni jest kluczem do poprowadzenia sklepu internetowego.

Chcę prowadzić sklep internetowy, jednak nie mam pomysłu na to co mógłbym sprzedawać…

Bardzo często spotykamy się z tym, że dana osoba chciałaby poprowadzić własną działalność jednak poza chęciami, brakuje jej najważniejszej rzeczy czyli samego pomysłu. W przypadku działalności internetowej jest o tyle dobrze, że nie ma tu konieczności wprowadzania innowacji i tworzenia własnych wyjątkowych produktów. Wystarczy sieć dostawców.

Obserwując obecny rynek dostrzegamy kilka kluczowych branż, którymi są sprzedaż produktów dla dzieci, produktów dla zwierząt, branża artykułów sportowych czy sam rynek technologiczny. Nie możemy wypowiedzieć się na temat trzech pierwszych dziedzin, ponieważ nigdy nie mieliśmy z nimi do czynienia. Jednak śmiało możemy doradzić w kwestii prowadzenia sklepu internetowego z branży urządzeń mobilnych. Jakby nie patrzeć w obecnych czasach bardzo trudno jest znaleźć osobę, która na co dzień funkcjonowałaby bez telefonu czy laptopa. A zakładając biznes właśnie to należy mieć na uwadze, by dostarczać produkt, którego używa niemal każdy z nas.

Dobrym pomysłem na biznes jest sklep internetowy z akcesoriami gsm, czyli produktami przeznaczonymi do ochrony i poprawy funkcjonalności smartfonów, tabletów, laptopów oraz smartwatchy.

Chcąc założyć tego typu działalność można poprowadzić ją zarówno w internecie oraz jako sklep stacjonarny. Tym co należałoby wykonać na samym początku jest rozeznanie się, które z dostępnych marek są najbardziej popularne na danym rynku. Celowo mówimy o „danym” a nie „polskim” rynku ponieważ sklep z akcesoriami gsm można poprowadzić w dowolnie wybranym kraju, nawet zamawiając produkty od polskich dystrybutorów.

Drugim kluczowym krokiem jest znalezienie dystrybutora, który zapewni nam szybki dostęp do wybranych produktów oraz szeroką gamę akcesoriów. Jest to o tyle ważne, że dokonując większych zakupów najprawdopodobniej zyskamy również większy rabat oraz obniżymy próg cenowy przypisany do naszej firmy. Zamawianie kilku produktów od różnych firm wiąże się automatycznie z dużo wyższymi kosztami, natomiast współpraca z jedną firmą bardzo często owocuje w lepszą ofertę cenową. Zatem zanim dokonamy pierwszych zakupów upewnijmy się, że jedna firma posiada wszystko to czego byśmy potrzebowali.

Jak wybrać odpowiednią hurtownię akcesoriów gsm?

Zakładając sklep internetowy z akcesoriami gsm, osobiście wybralibyśmy jedną z polskich hurtowni gsm Flavour Design. Działalność została założona w 2012 roku, w momencie kiedy na polskim rynku branża gsm dopiero zaczynała się rozwijać. Hurtownia posiada kilkuletnie doświadczenie, które zdobyła na bazie własnych obserwacji rozwoju branży telefonii komórkowej.

Wybór odpowiedniej hurtowni zależy od tego, w jakim klimacie chcielibyśmy poprowadzić własną działalność. Mamy możliwość masowej sprzedaży tańszych produktów lub pójście w bardziej wyspecjalizowaną dziedzinę na przykład eleganckich etui dla kobiet czy stylowych etui dla mężczyzn, można również połączyć obydwie te dziedziny oferują produkty premium. Żaden z powyższych typów działalności nie jest ani lepszy ani gorszy, To w jakim stylu chcielibyśmy poprowadzić własną firmę zależy tylko od tego, w którym pomyśle dostrzegamy większe zyski oraz , z którym się bardziej utożsamiamy.

Z doświadczenia z hurtownią akcesoriów gsm Flavour Design możemy wypowiedzieć się jedynie na temat produktów klasy premium. Z jednej strony są to artykuły, których cena jest dużo wyższa w stosunku do tanich produktów dostępnych na portalach takich, jak aliexpress czy allegro, jednak z drugiej strony są to produkty wysokiej jakości, do których produkcji zostały wykorzystane wysokiej jakości materiały.

Jest to hurtownia, która od wielu lat jest oficjalnym dystrybutorem marek takich jak Spigen, Ringke, Supcase, Urban Armor Gear, ESR, Mocolo czy Whtiestone. Niezależnie od tego jaką hurtownię wybierzesz pamiętaj by skupić się na tym, by oferowała ona dużą ilość marek i produktów. Pozwoli Ci to na zminimalizowanie kosztów zamówień, dzięki specjalnie przyznawanym rabatom.

Chcąc założyć sklep premium z tej branży, radzimy by inwestować właśnie w te marki ponieważ są one znane oraz cenione za swoją wysoką jakość wykonania.

W jakie produkty powinienem inwestować zakładając sklep z akcesoriami gsm?

Na to pytanie niestety, ale nie da rady odpowiedzieć w kilku zdaniach, ponieważ ilość sprzedawanych obecnie akcesoriów jest bardzo duża. Dwoma najważniejszymi produktami są jednak wszelkiego rodzaju etui oraz szkła lub folie zabezpieczające ekran. Wnikając coraz bardziej w tę branżę możemy poczuć się przytłoczeni ilością dostępnych modeli. Jeżeli zainteresował Cię ten temat proponujemy zapoznanie się z artykułem na temat różnych rodzajów etui do iPhone 11 Pro Max (https://flavour-design.pl/najciekawsze-obudowy-iphone-11-pro-max,b282.html ), w którym na przykładzie tego telefonu zostały omówione poszczególne modele pokrowców ochronnych.

Nawiązując do tego artykułu zaznaczymy, że kwestią niezwykle ważną jest to, aby dobierać ofertę produktową do tych telefonów, które cechują się największą popularnością. Trzeba na bieżąco śledzić rynek i pojawiające się trendy, a największą uwagę poświęcać na największe flagowce – w chwili obecnej są to urządzenia takie jak Galaxy Note 10, Galaxy S10 Plus, One Plus 7 Pro czy wspomniany iPhone 11.

Innymi produktami wartymi uwagi są przede wszystkim akcesoria funkcjonalne takie jak uchwyty do samochodu, uchwyty rowerowe i na hulajnogi, ale także pokrowce na laptopy i tablety. Ta dziedzina biznesu również jest warta zainteresowania. Branża gsm ma tę przewagę, że gadżety elektroniczne nigdy nie wyjdą z użycia.

Poza tym z każdym, nowym wypuszczonym na rynek urządzeniem pojawiają się również kolejne akcesoria gsm. W ten sposób powstały już uchwyty obsługujące ładowanie indukcyjne czy z metaliczną płytką, a także pokrowce na głośniki jbl czy też cała gama etui do tabletów i laptopów oraz folii zabezpieczających tego typu urządzenia przed porysowaniem. Branża gsm jest prężnie rozwijająca się dziedziną biznesu, która mocno podąża do przodu wraz z rozwojem dzisiejszych urządzeń.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here