Podjęcie działalności gospodarczej jeszcze do niedawna wymagało dopełnienia wielu formalności. Wypełnianie dziesiątek dokumentów było na tyle uciążliwe, że ustawodawca zdecydował się znacząco uprościć ten proces. Dzięki temu każda osoba może samodzielnie założyć działalność gospodarczą – bez pomocy świadczonej przez profesjonalistów. Takie rozwiązanie wydaje się być najbardziej optymalne, bowiem nawet ludzie bez specjalistycznej wiedzy i świadomości narzędzi prawnej mogą samodzielnie nabyć status przedsiębiorcy. Zakładanie firmy przez internet jest relatywnie proste. Wystarczy wypełnienie interaktywnego formularza, który jest dostępny na jeden ze stron rządowych. Warto jednak zdobyć podstawową wiedzę na temat kwestii, które mogą się nasuwać w trakcie wypełniania dokumentów.

Zakładanie firmy przez internet

Zakładanie firmy przez internetNajwiększych trudności przysparza określenie formy opodatkowania. Standardowo w formularzu występują zasady ogólne, jednakże przedsiębiorca może skorzystać z innych możliwości, takich jak podatek liniowy czy karta podatkowa. W sytuacji, gdy dany rodzaj działalności może być opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, osoba wypełniająca formularz ma również możliwość skorzystania z tej opcji. Wszelkie warianty zostały należycie omówione w poradniku do wypełniania dokumentu zgłoszeniowego. Na początek rekomenduje się jednak pozostawienie opcji z ogólnymi zasadami opodatkowania. Wówczas ewidencjonowaniu operacji gospodarczych służy prosta książka przychodów i rozchodów. Nie jest konieczne zgłaszanie jej założenia – odpis formularza wysyłany jest bezpośrednio na skrzynkę podawczą właściwego miejscowo organu podatkowego.

Zgłoszenie do ubezpieczenia

Jedynym obowiązkiem, jaki ciąży na przedsiębiorcy, jest dokonanie zgłoszenia do ubezpieczenia. W takim przypadku niezbędne jest wypełnienie formularza ZUS ZUA. Dostępny jest on na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i może zostać złożony także za pośrednictwem systemu elektronicznego. Co ważne, przedsiębiorcy zamierzający skorzystać z preferencyjnych składek na ubezpieczenie społeczne, powinni również wypełnić dokument ZUS DRA. Zastosowanie odpowiedniego kodu uprawnia do zastosowania ulgi, jednakże należy pamiętać o okresach, w których omawiana preferencja przysługuje.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here