Prawo przedsiębiorców umożliwia każdej osobie fizycznej, która prowadzi działalność gospodarczą, zawiesić firmę na pewien okres. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które z różnych przyczyn przez jakiś czas nie będą mogły prowadzić działalności gospodarczej. Warunkiem do spełnienia jest jednak niezatrudnianie pracowników. Minimalny czas na jaki można zawiesić firmę to miesiąc. Ustawa nie określa maksymalnego czasu, na który można zawiesić działalność gospodarczą.

Jak zawiesić firmę?

Zawieszenie firmy przez internetAby zawiesić firmę w tradycyjny sposób, należy złożyć wniosek CEIDG-1 w Urzędzie Gminy. Fakt złożenia wniosku informującego o zawieszeniu działalności gospodarczej zostaje przesłany do Urzędu Skarbowego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz do Głównego Urzędu Statystycznego. W przypadku błędnego lub niekompletnego złożenia wniosku, Urząd Gminy wzywa przedsiębiorcę do uzupełnienia wniosku w ciągu 7 dni roboczych.

Zawieszenie firmy przez internet

Coraz popularniejszym sposobem zawieszenia przedsiębiorstwa jest jednak zawieszenie firmy przez internet. Jest to zdecydowanie mniej czasochłonna metoda, która nie wymaga czekania na informację o błędach we wniosku, ponieważ system informuje o nieprawidłowościach od razu.

Zawieszenie firmy przez internet polega na wypełnieniu formularza na stronie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – www.ceidg.gov.pl. Aby podpisać wniosek, należy posiadać podpis elektroniczny z certyfikatem kwalifikowanym lub profil zaufany. Osoby, które nie posiadają podpisu elektronicznego, mogą także złożyć wniosek przez internet, jednak w ciągu 7 dni muszą potwierdzić swoją tożsamość w Urzędzie Gminy.

Założenie profilu zaufanego

Założenie profilu zaufanego jest bezpłatne i zajmuje 5 minut. Z uwagi na postępującą cyfryzację procesów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej i przesyłaniem informacji o firmie do Urzędu Skarbowego, warto mieć profil zaufany, ponieważ będzie potrzebny do coraz większej ilości działań wykonywanych przez właścicieli firm. Portal obsługujący profil zaufany współpracuje z wieloma bankami, dzięki czemu, aby założyć podpis wystarczy zalogować się do banku.

Podsumowując, przedsiębiorcy coraz częściej zawieszają firmę przez internet, ponieważ jest to dużo wygodniejsze rozwiązanie. Należy przy tym jednak pamiętać, że aby wznowić prowadzenie działalności gospodarczej, należy złożyć wniosek informujący o tym.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here