Firmy produkcyjne w Polsce bardzo chętnie inwestują w tzw. maszyny CNC. Jak działają te urządzenia i dlaczego są tak popularne wśród przedsiębiorców?

Każdy z nas na co dzień korzysta z produktów, które są wytwarzane masowo w nowoczesnych firmach produkcyjnych. Dwudziesty wiek obfitował w odkrywanie coraz to kolejnych technologii. Jednym z wynalazków, który zrewolucjonizował przemysł produkcyjny na całym świecie okazał się mikroprocesor. Komputeryzacja umożliwiła stworzenie maszyn, które mogą pracować bez przerwy nieustannie powtarzając zaprogramowane procesy. Nowoczesne maszyny sterowane komputerowo (czyli właśnie maszyny CNC) pozwoliły na przyspieszenie produkcji oraz przyczyniły się do wniesienia jakości na niespotykany wcześniej poziom. Usługi CNC pozwalają na tworzenie ogromnych ilości komponentów charakteryzujących się idealnie powtarzalnymi parametrami. Osiągnięcie to pozwoliło na tworzenie nowych, niezwykle zaawansowanych technologicznie maszyn mających zastosowanie w najróżniejszych gałęziach światowego przemysłu.

Jak działają maszyny CNC?

Aby sterowana komputerowo maszyna mogła rozpocząć pracę niezbędne jest wgranie odpowiednio przygotowanego programu. Na podstawie zaleceń klienta, projektanci z firmy produkcyjnej przygotowują szczegółowy projekt pracy maszyny – wykorzystuje się do tego specjalistyczne oprogramowanie. Po wprowadzeniu do mikroprocesora maszyny takich instrukcji praca może zostać rozpoczęta. Do obsługi maszyny zazwyczaj potrzeba niewiele osób, co pozwala firmie produkcyjnej lepiej zarządzać zasobami ludzkimi. Wyszkolony specjalista obsługujący maszynę CNC dba o dostarczanie jej obrabianego materiału, a także o odpowiednie parametry elementów skrawających w maszynie. Z czasem ulegają one przecież wyeksploatowaniu i wymagają wymiany lub naprawy. Usługi CNC mogą obejmować najróżniejsze czynności, najczęściej wykonywane jest: cięcie, wiercenie, szlifowanie, grawerowanie, gięcie, zgniatanie, rozciąganie, a także skręcanie.

Znakomite efekty w usługach CNC osiąga się uwzględniając maszyny wykorzystujące technologię lasera. Materiał jest poddawany obróbce wiązką lasera. Obróbka materiałów z wykorzystaniem tego typu zaawansowanych urządzeń przebiega o wiele szybciej w porównaniu z tradycyjną obróbką skrawaniem. Jak możemy dowiedzieć się ze strony internetowej firmy Kelmet z Łodzi, podczas cięcia laserem generowane są niewielkie straty obrabianego surowca co w masowej produkcji pozwala na uzyskanie sporych oszczędności. Laserowa obróbka charakteryzuje się także niezwykłą dokładnością, co w przypadku niektórych gałęzi przemysłu jest bardzo istotne – na przykład w motoryzacji.

Artykuł opracowany przy współpracy z firmą Kelmet. Firma produkcyjna Kelmet już od dziesięcioleci specjalizuje się w masowej obróbce materiałów – a w szczególności stali nierdzewnej. Flagowymi produktami marki Kelmet są między innymi: pałki policyjne typu tonfa, kajdanki policyjne ze stali nierdzewnej, a także odłączniki masy do akumulatorów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here