Faktoring to usługa, która cieszy się w ostatnich latach dużą popularnością wśród przedsiębiorców działających w różnych branżach. Na czym polega w praktyce? W jaki sposób wspomaga proces zarządzania należnościami? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Na czym polega faktoring?

Faktoring to jak wspomniano we wstępie, usługa, która cieszy się w ostatnich latach dużą popularnością. Na czym polega? Otóż, stanowi ona formę finansowania zewnętrznego przedsiębiorstw. W praktyce na podstawie umowy zawartej pomiędzy faktorem i faktorantem, firma faktoringowa (faktor) wykupuje od przedsiębiorcy (faktoranta) należności wynikające z faktur z odroczonym terminem płatności wystawionych jego kontrahentom. Pozwala to przedsiębiorcy odzyskać środki zamrożone w fakturach, które mogą zostać przeznaczone na dowolny cel, czyli zarówno pokryć koszty bieżącej działalności, jak i sfinansować inwestycje. Kontrahenci spłacają natomiast swoje zobowiązania na rzecz firmy faktoringowej, co z reguły odbywa się w terminach wynikających z wystawionych faktur. W praktyce istnieją różne typy faktoringu, co potwierdza oferta dostępna pod linkiem: https://pragmago.pl/.

Dlaczego warto skorzystać z faktoringu?

Co powoduje, że coraz więcej przedsiębiorców korzysta z faktoringu? Przede wszystkim zalety tej formy finansowania, wśród których wymienić należy przede wszystkim:

  • poprawę płynności finansowej firmy, która wynika z ograniczenia ryzyka powstawania zatorów płatniczych;
  • możliwość przeznaczenia środków pochodzących z faktoringu na dowolny cel, co oznacza, że mogą one zostać spożytkowane zarówno na bieżącą działalność, jak i inwestycje;
  • ograniczenie formalności do minimum, dzięki któremu korzystanie z faktoringu jest nie tylko szybkie, ale również wygodne;
  • dostępność, ponieważ faktoring to usługa, z której korzystać mogą nie tylko duże, ale również małe i średnie firmy. Co więcej, jest ona oferowana także podmiotom, które dopiero od niedawna funkcjonują na rynku;
  • brak obciążania zdolności kredytowej, co pozwala przedsiębiorcom jednocześnie korzystać zarówno z faktoringu, jak i kredytów bankowych, np. w celu finansowania inwestycji.

Faktoring a procesy zarządzania należnościami

Wśród kwestii przemawiających za korzystaniem z faktoringu przemawia niewątpliwie również fakt, że przedsiębiorca, który odsprzedał należności firmie faktoringowej nie musi zajmować się monitorowaniem oraz egzekwowaniem płatności od kontrahentów. Jest to szczególnie istotne w związku z tym, że opóźnienia w spłacie należności są w wielu branżach na porządku dziennym. W efekcie procesy związane z monitorowaniem i egzekwowaniem płatności mogą stanowić duże obciążenie nie tylko dla działu finansowego firmy, ale również przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą. Faktoring rozwiązuje ten problem, a firma błyskawicznie odzyskuje zamrożone środki.

Podsumowując należy stwierdzić, że faktoring jest opłacalny również ze względu na ułatwienie zarządzania należnościami. Pozwala bowiem odzyskać czas, który można przeznaczyć na rozwój biznesu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here