Technologia druku cyfrowego nie ma zbyt długiej historii. Pierwsze tego typu rozwiązania pojawiły się w 1993 roku. Jednak zapoczątkowały swoistą rewolucję w dziedzinie poligrafii. Okazało się, że druk cyfrowy ma wiele zalet, a sprawdza się zwłaszcza dla szybkich zleceń o niezbyt dużym nakładzie.

Szybkie i precyzyjne drukowanie

Wykorzystywane obecnie zaawansowane metody druku mają swoje pierwowzory w stemplach ręcznie robionych, znanych już w czasach starożytnych. Zmiany w technologii są oczywiście mocno zauważalne na przestrzeni wieków. Współcześnie aż trudno uwierzyć, że trzeba sięgnąć tak bardzo wstecz, aby prześledzić historię druku. Nowoczesne rozwiązania druku cyfrowego pozwalają na wydruk bezpośredni bądź z wykorzystaniem nośnika pośredniego. W tym drugim przypadku po każdym cyklu drukowania kasuje się znajdujący się na owym nośniku obraz, a następnie zapisuje się go na nowo.

Ważne, że nie trzeba po każdym wydruku wymieniać matryc, co nie tylko znacznie przyspiesza realizację zamówienia, ale obniża jej koszty. Maszyna może zatem pracować bez konieczności robienia przerw.

Łatwość wydruku do wielu zastosowań

Przeznaczone do wydruku dokumenty dostarcza się w wygodnej formie danych komputerowych np. jako plik PDF. Wersję cyfrową bardzo łatwo edytować, a dzięki temu poszczególne wydruki mogą inaczej wyglądać.

Co ważne, druk cyfrowy pozwala na bezproblemowe uzyskanie indywidualnych materiałów z konkretnymi danymi adresowymi, w tym także różnego rodzaju certyfikatów, dyplomów, biletów czy mailingu. Idealnie nadaje się do wydruku materiałów reklamowych, szkoleniowych oraz raportów. Technologia cyfrowa ma zatem swoich odbiorców w branży reklamowej, energetycznej, spożywczej, a nawet kosmetycznej. Pozwala ponadto na efektywne rozwiązania w gospodarce magazynowej, materiałowej i przy prowadzeniu śledzenia zasobów.

Niskie koszty

Druk cyfrowy to zatem wyjątkowo ekonomiczny pomysł w przypadku wydruków próbnych czy personalizacji, szczególnie gdy nakłady są niskie. Można zdecydować się nawet na jedną sztukę wydruku. Jednak już przy rzeczywiście wysokich potrzebach, powyżej 100 egzemplarzy, ta technologia staje się niezbyt opłacalna. Natomiast istotne, że druki cyfrowe nadają się do dalszych obróbek introligatorskich, wybiórczego pokrywania lakierem UV albo folią w zależności od konkretnych wymagań.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na Eticod.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here