Zanim założymy swój wymarzony sklep internetowy, należy sobie odpowiedzieć na bardzo ważne pytania dotyczące jego funkcjonowania oraz wyglądu. Jedną z podstawowych kwestii jest wybór odpowiedniej platformy sklepowej.

Wybór platformy sklepowej – Open source czy saas?

Do wyboru przyszli właściciele sklepów internetowych posiadają dwa rodzaje platoform: Saas oraz Open Source. Saas to skrót od Software as a Service, co oznacza w praktyce, że za platformę sklepu płacimy jak za usługę. Może to być opłata roczna lub comiesięczna, na przykład w postaci abonamentu.

Różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami są kluczowe

Wybór platformy sklepowejSaas to gotowa platforma dla sklepu internetowego oferująca gotowe szablony i rozwiązania. Open Source to natomiast darmowa droga, ale czy na pewno? W przypadku platformy Open Source, jaką jest np. PrestaShop nie płacimy za samo oprogramowanie, ale jeśli już chcemy postawić na niej sklep nieodzowna będzie pomoc programisty lub firmy oferującej usługi programistyczne, za które już trzeba będzie zapłacić. Choć za platformę typu Saas płacimy cały czas to w pakiecie mamy już gotowe szablony czy podstawową konfigurację.

Na pytanie: jaka platforma sklepowa będzie najlepsza nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Open Source dają nieograniczone możliwości i mogą się lepiej sprawdzić przy dużych sklepach, które będą w jakiś sposób dedykowane i chcą się wyróżnić. W przypadku wyboru platformy Saas, którą jest np. Click Shop, musimy być przygotowani na niewielkie koszty comiesięczne, ale za to bardzo ograniczony wybór szablonów, grafik i innych możliwości. Jest też bardzo utrudnione lub wręcz niemożliwe stworzenie sklepu dedykowanego. Warto nadmienić, że firmy obsługujące platformy sklepowe na abonament mają szereg dodatkowych usług i funkcjonalności, za które trzeba dodatkowo płacić.

Właściciel sklepu opartego o platformę Open Source ma większą dowolność działania i jest właścicielem wszystkiego co znajduje się na jego serwerach

Chodzi tu przykładowo o kwestię rozwoju sklepu i bezpieczeństwa danych klientów, a także o bezproblemowe przeniesienie danych dotyczących klientów, ich zamówień, statystyk sprzedaży. W przypadku platform Saas może to być utrudnione przez firmy je obsługujące.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here