Kto nie chce trzymać swoich pieniędzy w skarpecie, a tym bardziej na lokacie bankowej powinien zainteresować się, czym są przejęcia firm. Zysk z inwestycji przekracza grubo oprocentowanie z ofert nawet najlepszych banków. Przejmowane podmioty gospodarcze dają pewność stałego zysku w długiej perspektywie, a zarządzaniem zajmują wydzielone administracje.

Przejęcia wewnętrzne

Przejęcia firm zdarzają się w obrębie jednej grupy kapitałowej, kiedy wcześniej przyjęta do organizacji firma, po okresie przystosowawczym jest wchłaniana przez podmiot docelowy. Dotychczasowe rozliczenia i ceny transferowe muszą zostać wyregulowane i mieć odzwierciedlenie w podatkach.

Jak rozliczają się z podatków połączone firmy?

Jeśli przejęcie firmy ma miejsce w trakcie roku podatkowego, każdy z podmiotów ma swoją odrębną historię podatkową do dnia połączenia. I z tych aktywności gospodarczych należy się rozliczyć z fiskusem. Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że firmy, kiedy jeszcze działały oddzielnie, ale niejako w jednej strukturze organizacyjnej, dokonywały transakcji wzajemnych, stosując ceny transferowe.

Wątpliwości fiskusa

W jednym z takich przypadków Urząd podatkowy zakwestionował brak dokumentacji dotyczącej sporządzenia raportów wskazanego w ustawie o CIT w sprawie rozliczeń z obrotów z podmiotami powiązanymi.

Kontr wątpliwości podmiotów gospodarczych

Spółka, w której sprawie zebrał się sąd na posiedzenie, złożyła wniosek z uwagą odnoszącą się do faktu, że w obrotach wzajemnych podmiotów powiązanych koszt transakcji jednej strony jest zarazem przychodem po drugiej stronie układu. Dalej, po połączeniu się spółek summa summarum przychód i koszt równoważyły się, znosząc swoje wartości do zera. Co wynika z logiki ekonomicznej wspieranej przez podstawowe zasady matematyczne.

Wniosek tym bardziej wydaje się zasadny, gdyż przepisy podatkowe dotyczące rozliczania podatku CIT nie mówią szczegółowo o dokumentacji dotyczącej cen transferowych w szczególności o sposobie sporządzania dokumentów.

Rozpatrując celowość sporządzenia dokumentacji, która de facto nie wprowadza rozbieżności do rozliczeń i nie uszczupla wysokości podatku, wydaje się celowe postawienie wniosku spółki o rezygnację z dodatkowego procedowania, które stanowi obciążenie dla podatnika.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here