Powodzenie przedsięwzięć podejmowanych przez osoby rozpoczynające działalność gospodarczą w dużej mierze zależy od pomysłu – jeśli produkt, którym może być przedmiot lub usługa, sprzeda się szybko i w dużych ilościach, to przedsiębiorca może liczyć na duże zyski. Ale sam pomysł na biznes to tylko część udanego projektu. Do rozpoczęcia produkcji, do wdrożenia pomysłu potrzebne są fundusze.

Czy jest sieć aniołów biznesu?

Sieć aniołów biznesuZdecydowana większość nowych przedsiębiorców nie może liczyć na wsparcie instytucji finansowych typu banki. Kredyty dla startupów to rzadkość. Skąd więc czerpać niezbędne do uruchomienia produkcji środki finansowe? W tym miejscu pojawiają się duchy opiekuńcze młodych biznesmenów, czyli aniołowie biznesu. Mianem anioła biznesu określa się prywatnego inwestora, który w zamian za zyski ze sprzedaży lub udziały w firmie wspiera początkującego przedsiębiorcę. Różnica między bankiem użyczającym pożyczki a inwestorem prywatnym prowadzącym własną działalność gospodarczą jest znaczna. Bank daje jedynie pieniądze, anioł biznesu daje swoje nazwisko, doświadczenie, kontakty w branży. Dla osób rozpoczynających swoją przygodę z biznesem są to wartości bezcenne.

Jak działają aniołowie biznesu?

Aniołowie biznesu lubią działać bez rozgłosu. Aby ułatwić kontakty między osobami chcącymi wspierać startupy a młodymi przedsiębiorcami powołuje się do życia instytucje, które tworzą tak zwaną sieć aniołów biznesu. Sieć aniołów biznesu to rodzaj stowarzyszenia czy organizacji, która pośredniczy między osobami mającymi pomysł na biznes a znanymi, zamożnymi przedsiębiorcami, którzy chcą zainwestować w nowe przedsięwzięcia.
Pierwsze sieci aniołów powstawały w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii. W tych krajach odsetek udziału prywatnego kapitału w startupy jest znaczny. W Polsce sieć aniołów biznesu nie jest jeszcze zbyt rozbudowana i popularna, ale z roku na rok zwiększa się ilość kontraktów zawartych za pomocą platform tych stowarzyszeń biznesowych. Najbardziej znanymi polskimi platformami tworzącymi sieć aniołów biznesu są: Lewiatan Business Angels, Amber, Fundusz Kapitałowy Agencji Rozwoju Pomorza S.A., Investin, Gildia Aniołów Biznesu, PolBan.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here