Zarządzanie sprzedażą jest pojęciem nierozerwalnie związanym z codzienną pracą milionów osób – dyrektorów handlowych, osób pracujących w marketingu, specjalistów zajmujących się marketingiem i handlem. W niemal każdym przedsiębiorstwie znajomość podstawowych pojęć związanych z tym obszarem wiedzy jest niezbędna do podejmowania słusznych decyzji biznesowych w zakresie produkcji, dystrybucji i promocji.

Zarządzanie sprzedażą – nierozerwalnie związane z zarządzaniem ludźmi i relacjami 

Wyniki sprzedażowe są w dużej mierze zależne od tego, kto w jaki sposób pracuje nad realizacją projektu sprzedażowego. Zespół składający się z osób świadomych swoich obowiązków, zmotywowanych do działania oraz odpowiednio wyszkolonych osiągnie lepsze wyniki.

Równie istotne w procesie zarządzania sprzedażą jest budowanie silnych i świadomych relacji z klientami. Prowadzenie negocjacji i utrzymywanie stałych kontaktów handlowych z głównymi klientami jest niezwykle ważne, dlatego warto podejść do tych kwestii profesjonalnie. Dobrym rozwiązaniem może być wprowadzenie systemu crm dla handlowców, który będzie wspierał analizę zachowań klientów, ciągłe podtrzymywaniem relacji z nimi oraz metodykę pracy.

Zarządzanie sprzedażą – planowanie, kontrola, prognozowanie

Skuteczne zarządzanie sprzedażą wymaga także planowania oraz nieustannego kontrolowania procesu od momentu produkcji, aż po dystrybucję. Kontrolowanie wcześniej ustalonego planu pozwala na wprowadzanie zmian i reagowanie w sytuacjach, w których sprzedaż nie idzie zgodnie z prognozami.

Prognozowanie sprzedaży od samego początku jest niezwykle istotne. Warto jednak pamiętać, że na to, czy prognozy się sprawdzą ma wpływ wiele zmiennych, m.in. popyt i podaż, działania konkurencji czy sezonowość trendów.

Na sprzedaż mają wpływ także takie czynniki jak rozpoznawalność danej firmy, budżety na reklamę, czy grupa docelowa.

________________________________________________________________

Podsumowując, zarządzanie sprzedażą polega na holistycznym podchodzeniu do wszelkich kwestii związanych z kontaktem z klientem. Sukces jest bowiem sumą wielu przemyślanych działań.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here